Bydlení před Koronou, s Koronou a po Koroně?

Nikdo nic podobného nečekal. Ze dne na den bum a celý svět se zastavil. Celý mašina, která jede bez přestání najednou stojí a nikdo neví co bude dál. Stejné to bylo ve světě nemovitostí. Většina prohlídek se zastavila nebo ti kreativnější museli najít způsob, jak svou práci přinést do nové podoby díky moderním technologiím. Ještě že máme video hovory a internet!

Všichni panikaří. Předražené nájmy a ceny nemovitostí hledají novou cenovou hladinu a s pádem Airbnb jsou najednou dostupné byty i v centru Prahy za velmi dostupné peníze! Co tedy nyní bude? Spadnou ceny nemovitostí na dno? Jaký bude další vývoj?

Názory analytiků a nemovitostní investorů jsou velmi odlišné. Někdo předpovídá konec světa, někdo zase čeká, že nemovitosti zají mírnou korekci a zbytek neočekává nic. Z mé praxe a blízkého zkoumání realitního trhu jako makléř i investor mám svou predikci. Hlavním bodem je, že nemůžeme posuzovat celou situaci jedním pohledem. Realitní trh tvoří mnoho sektorů, ať už jsou to komerční prostory, byty nebo domy anebo samostatný trh pronájmu nebo prodeje nemovitostí.

Nelze tedy kategorizovat a jasně říct, co bude dále. Některé sektory půjdou dolů a některé zase nahoru. Tato volatilita samozřejmě vyvolává strach, ale s ním přichází i příležitost na této době vydělat peníze. V krátkodobém horizontu můžeme tedy počítat s korekcí, tu jsme už zaznamenali například v centru Prahy. Komerční prostory se stali také mnohem dostupnější z důvodu krachů firem nebo opouštění kanceláří pro získání levnější varianty.

Jak tomu ale bude v dlouhodobém horizontu? Když se podíváme zpět do historie, vždy najdeme odpověď na naše otázky. Ikdyž jsme se nesetkali se stejnou situací, vždy jsme viděli stejný vývoj. Nejprve přijde krize, následně opatření, posílení ekonomiky a následně opětovný vývoj a růst. To je i to, co se stane v dnešní situaci. Nezáleží na tom, jak situace vypadá nyní. Výsledkem bude to, že dříve či později dojdeme opět ke stabilizovanému stavu a ceny nemovitostí budou opět růst. Co nás z toho vyplývá? Příležitost!

Kontaktujte nás